Uroczysty koncert z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie,

Za nami 2 maja i sobotni koncert muzyczny online zatytułowany „ŁĄCZY NAS MUZYKA” zorganizowany w ramach upamiętnienia Święta Konstytucji 3 Maja uchwalonej w 1971 roku.

Głównym inicjatorem i organizatorem obchodów Święta z uwagi na jego państwową rangę, była Kierownik Szkoły Polskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago – Małgorzata Gołubowska. W koncercie wystąpili utalentowani muzycznie uczniowie Szkoły Polskiej.

Koncert rozpoczął się uroczystym wystąpieniem pani kierownik, która wprowadziła nas w świąteczną atmosferę podkreślając historyczne okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja jako pierwszej ustawy zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Podkreśliła, że „…W polskiej tradycji 3 Maja jest dniem radosnego, patriotycznego świętowania. Dniem celebrowania naszej polskiej państwowości, której trzeciomajowa konstytucja jest fundamentem. Święto to jest doskonałą okazją do wyrażania patriotycznych uczuć i dumy z pochodzenia, ale też promocją Polski w świecie…”.

Wspomniała, że 2 maja jest również dniem szczególnym, w którym obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za granicą – uchwalony przez Sejm 20 marca 2002 roku oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej ustanowiony również świętem państwowym. Wywieszając tego dnia biało-czerwoną flagę dołączyliśmy do akcji „Niepodległa – #mojaflaga” i byliśmy jej ambasadorami ukazując dumę oraz szacunek do polskich barw narodowych.

W dalszej części kierownik szkoły zaprosiła wszystkich do wysłuchania koncertu.

Jako pierwsza wystąpiła najmłodsza artystka – Zofia Szafałowicz, uczennica klasy pierwszej SP z utworem „Prząśniczki” skomponowanym przez Stanisława Moniuszkę do słów Jana Czeczota.

Karol Kałużny – uczeń klasy pierwszej LO zaprezentował „Rotę”, słowa – Maria Konopnicka, muzyka – F. Nowowiejski. Jako drugi utwór odegrał „Dumkę na dwa serca” – słowa Jacek Cygan, muzyka – Krzesimir Dębski. Swój występ zakończył utworem „Boże, coś Polskę…” – katolicką pieśnią religijną.

Kolejny nasz uzdolniony muzycznie artysta Karl Jackiewicz – również uczeń klasy pierwszej LO, zaczarował nas utworami Fryderyka Chopina Etiuda G-dur op. 25 nr 9, Nokturn Es-dur op. 9 nr 2, Polonez A-dur op. 40 nr 1.

Kunszt artystyczny Karola Turbiarza, ucznia klasy maturalnej, usłyszeliśmy w utworze „Krakowiak Fantastyczny” – Ignacego Jana Paderewskiego, Walc As-dur op. 34 nr 1 Fryderyka Chopina oraz Etiuda c-moll „Rewolucyjna” op. 10 nr 12.

Interpretacja utworów w ich wykonaniu poruszyła dogłębnie szerokie grono odbiorców i dostarczyła niezapomnianych emocji i wzruszeń. Dumni jesteśmy, że w naszym gronie są tak utalentowani uczniowie, którzy dzielą się z nami swoją pasją i miłością do muzyki.

Nasz koncert z okazji uczczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja był doskonałą okazją do wspólnego świętowania w tym nietypowym czasie. Tego dnia, jako społeczność szkolna i polonijna mieliśmy możliwość poczuć, że jesteśmy razem, silni i zjednoczeni. Daliśmy wyraz temu, że nawet w czasie izolacji możliwe i potrzebne jest wspólne celebrowanie tak ważnych dla polskiej społeczności uroczystości.
Formuła online umożliwiła uczestniczenie w koncercie również dziadkom naszych uczniów, na stałe mieszkającym w Polsce.

Koncert prowadziła pani Małgorzata Biedroń – nauczyciel języka polskiego, która jednocześnie czuwała nad prawidłowym przebiegiem technicznym tego niezwykłego wydarzenia wpisującego się w historię naszej szkoły.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy tego dnia byli z nami, a w szczególności Państwu Szafałowiczom, Państwu Kałużnym, Państwu Jackiewiczom oraz Państwu Turbiarzom za ogromnie zaangażowanie, wspaniałą współpracę i goszczenie nas tego dnia w swoich domach.

Jeszcze raz gorąco dziękujemy!

Małgorzata Gołubowska
Małgorzata Biedroń
Anna Awakowicz

 

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej video-prezentacji koncertu

 

Pełna relacja z koncertu „Łączy nas muzyka”