Narodowe Czytanie 2020

Jak co roku włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania – cyklicznego wydarzenia organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej RP.

Nasza szkoła od lat aktywnie uczestniczy w tym wartościowym przedsięwzięciu i w dniu 26 września wybrzmiała w murach szkoły Balladyna J. Słowackiego. Dzieło niezwykłe, a jak pisał

Z. Raszewski świat cudowny, w którym wszystko po trochu stanowi kaprys i dziwi.

Uczniowie w klasach zostali wprowadzeni w problematykę utworu oraz dowiedzieli się o bogatej kolekcji cyfrowych wersji rękopisów i rzadkich wydań dzieł J. Słowackiego dostępnych na stronach Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona. Następnie wysłuchali fragmentów Balladyny odczytanych przez nauczycieli, a licealiści sięgnęli po wybrane sceny tragedii i wygłosili je

z podziałem na role.

Była to okazja do promowania czytelnictwa, a także inspiracja do odkrywania przepięknej literatury polskiej. Zaciekawieni losami bohaterów uczniowie zadeklarowali samodzielne dokończenie lektury w domu.

Ponadto Rada Pedagogiczna przygotowała niespodziankę dla uczniów i rodziców.

Zapraszamy do odsłuchania wybranych fragmentów dramatu J. Słowackiego w naszym wykonaniu.
Zachęcamy do zabawy! Rozpoznajcie, które panie wcieliły się w postacie: Narratora, Aliny, Balladyny, Wdowy oraz Goplany, mierząc się z kwiecistymi zawiłościami języka polskiego.

 

Kliknij w plakat, aby pobrać film.