Uroczyste Obchody Narodowego Święta Niepodległości

 

„Półtora wieku walk, krwawych nieraz i ofiarnych, znalazło swój triumf w dniu dzisiejszym.
Dzisiaj mamy wielkie święto narodu, święto radości po długiej, ciężkiej nocy cierpień”.
Józef Piłsudski, przemówienie Naczelnika Państwa na otwarcie Sejmu Ustawodawczego.

Dzień 11 listopada każdego roku budzi w nas wiele emocji. Jest to czas zadumy i wspomnienia tych, którzy walczyli o naszą wolność. To czas kiedy sięgamy po historię Polski i wspominamy minione czasy. W tym roku z uwagi na panującą sytuację epidemiczną niemożliwe było spotkanie w większym gronie, powspominanie i wspólne radowanie się z 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo wszelkich niedogodności i ograniczeń w sobotę 14 listopada 2020 roku w Szkole Polskiej im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago uczciliśmy Święto Niepodległości Polski. Dokładnie o godzinie 11.11 we wszystkich klasach zabrzmiał uroczyście Mazurek Dąbrowskiego. Cytując słowa Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka: „Hymn to wielki symbol naszego narodu, wielki symbol naszej państwowości, naszej niepodległości. To taki bukiet kwiatów dla naszej niepodległości”. Tym samym kolejny raz nasza Szkoła włączyła się w akcję „ Szkoła do hymnu”.

Odśpiewanie Hymnu, nie było jedyną formą uczczenia tego wyjątkowego święta. Klasy najmłodsze rysowały i kolorowały symbole narodowe, natomiast starsi uczniowie szkoły podstawowej mieli za zadanie stworzyć Kartkę Urodzinową dla Polski według własnego pomysłu. Święto Niepodległości to taki szczególny dzień, który skłania nas do refleksji na temat patriotyzmu i obowiązków wobec Ojczyzny. To również czas, w którym przypominamy wydarzenia z historii. W każdej klasie odbyły się zajęcia na temat symboli narodowych oraz wyświetlane były filmy przybliżające wydarzenia listopada 1918 roku.

W ramach kontynuacji programu “Niepodległa 2017–2021” w celu uczczenia 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, na poziomie klas licealnych w dniu 7 listopada odbyły się półfinały Wewnątrzszkolnego Turnieju Wiedzy o Historii Polski. Celem turnieju było pogłębienie wiedzy historycznej i budzenie dumy z historii Polski. Każda klasa licealna rozegrała pierwszy etap turnieju w trakcie współzawodnictwa wewnątrzklasowego za pomocą gry Kahoot. Natomiast w dniu 14 listopada nastąpiły międzyklasowe rozgrywki finałowe, w których został wyłoniony zwycięzca turnieju, Julian Gruszka- uczeń klasy II A LO. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Fediuk- uczennica klasy II B LO. Trzecie miejsce zdobył Mateusz Zielonka- uczeń klasy I LO, a czwarte miejsce uzyskała Natalia Solak- uczennica klasy III LO. Wszyscy uczestnicy Turnieju wykazali się wspaniałą postawą i znajomością historii swojej Ojczyzny.

Zwycięzcy turnieju otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wręczenie nagród przez panią kierownik Małgorzatę Gołubowska odbyło się 14 listopada 2020 r. Gratulujemy!
Fundatorem nagród był Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą w Warszawie. Dziękujemy bardzo!

Również w ramach programu „Niepodległa 2017-2021” w klasach I – VIII SP został rozpoczęty konkurs plastyczny „100 powodów, dla których kocham Polskę”. Konkurs ma propagować postawy patriotyczne wśród dzieci i młodzieży oraz postawy szacunku wobec Ojczyzny.

14 listopada 2020 roku był radosnym i szczególnym dniem, w którym wspólnie uczciliśmy 102. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z wydarzeń tego dnia przygotową przez nauczyciela historii p. Renatę Stafską. (kliknij tutaj)