Narodowe Czytanie

Szanowni Państwo,

serdecznie zapraszamy do wysłuchania najciekawszych fragmentów dramatu Gabrieli Zapolskiej pt. „Moralność pani Dulskiej” w wykonaniu uczniów oraz Rady Rodziców Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie RP w Chicago.

Nasza Szkoła Polska już po raz kolejny uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, która została zainicjowana w 2012 roku przez ówczesnego prezydenta Polski, Bronisława Komorowskiego wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w ramach akcji „Narodowe Czytanie” przeczytano wiele wybitnych dzieł polskiej literatury, m.in. dzieła Aleksandra Fredry, Brunona Schulza, Władysława Reymonta, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa czy też „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

W 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania pod patronatem pary prezydenckiej : Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser- Dudy. Tegoroczna lektura to utwór „Moralność pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Tekst powstał w roku 1906 we Lwowie. Mimo upływu lat sztuka nie traci na swojej aktualności. To ponadczasowy i uniwersalny obraz ludzkich przywar i ułomności charakteru. Utwór Zapolskiej wciąż zachwyca, intryguje, wzrusza i skłania do refleksji.

Zapraszamy serdecznie.