Słownik polsko@polski z udziałem prof. Jana Miodka

Uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago uczestniczyli w nagraniu kolejnego odcinka programu „Słownik polsko@polski”, który poświęcony jest kulturze języka polskiego, posiada edukacyjny charakter oraz przez swoje bogactwo w warstwie wizualnej przykuwa uwagę widza.

Dzięki nowoczesnej technologii informatycznej wirtualnie gościliśmy w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Z pomocą prowadzącej – dr Justyny Janus-Konarskiej uczniowie naszej szkoły rozmawiali z prof. Janem Miodkiem o współczesnej polszczyźnie. Odwołując się do żywego języka, głównie mówionego, którym posługuje się obecnie polska młodzież zadane zostały profesorowi pytania z prośbą o wyjaśnienie często używanego słowa „hajs” oraz różnic w znaczeniu słów respekt i szacunek.

Pragniemy z całego serca podziękować za zaproszenie naszej Szkoły do udziału w programie Słownik polsko@polski. Czujemy się z tego powodu wyróżnieni oraz dumni, że to właśnie nasi uczniowie Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago mieli okazję współpracy z największym Mistrzem. Jesteśmy Panu Profesorowi ogromnie wdzięczni za pogłębienie znajomości naszej polszczyzny oraz wyjaśnienie wielu zawiłości językowych. Spotkanie z Panem, Panią Doktor oraz Zespołem Redakcyjnym było niezwykłym wydarzeniem w życiu naszej Szkoły oraz inspiracją do jeszcze większego wzbogacania znajomości języka polskiego oraz starań nad jego poprawnością.

Ponadto przed kilkoma dniami otrzymaliśmy tom z cyklu Rozmowy profesora Jana Miodka o języku polskim…, który jest wzruszającą niespodzianką, a także nieocenioną pamiątką tamtego dnia. Bez wątpienia jest to dla nas piękny skarb, który wzbogaci naszą szkolną bibliotekę. Ten wspaniały egzemplarz książki będzie nam zawsze o tym szczególnym wydarzeniu przypominać.

Jeszcze raz za wszystko z całego serca dziękujemy, pełni wdzięczności pozostajemy i z wyrazami wielkiego szacunku przekazujemy najserdeczniejsze pozdrowienia.

Kierownik Anna Awakowicz,

Rada Pedagogiczna, Uczniowie

Szkoły Polskiej im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej

przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago