ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

10 września 2022 roku o godz. 10:00 w kościele pw. św. Franciszka Borgii w Chicago, uroczyście zainaugurowano nowy rok szkolny 2022/2023 w Polskiej Szkole im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago. Mszę świętą sprawował ksiądz Marek Smółka, nowy proboszcz parafii pw. św. Franciszka Borgii.

Uroczystość szkolną zaszczyciło wielu znamienitych gości:

dr Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago, pan Michał Arciszewski – wicekonsul RP w Chicago, pan Zbigniew Kwapisz – porucznik, pilot, przedstawiciel Związku Narodowych Sił Zbrojnych Koła Chicago i przyjaciel Szkoły Polskiej, pani Agata Kopacka – wiceprezes Kongresu Polonii Amerykańskiej na Stan Illinois, pani Helena Sołtys – koordynator Przystanku Historia IPN w Chicago, pani Anna Czarnecka-Hebal – przedstawicielka Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej oraz pani Anita Markiewicz – przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły.

Po wspólnym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” pod kierownictwem Anny Krawczyk, głos zabrała pani Dyrektor Szkoły, Anna Awakowicz, która serdecznie powitała zgromadzoną społeczność szkolną: uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i sympatyków szkoły oraz przedstawiła zaproszonych gości.
Szczególne pozdrowienia pani Dyrektor skierowała do wielkich nieobecnych: pani Justyny Kralisz – dyrektora Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz do pana Piotra Semeniuka – dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki, a prywatnie przyjaciela naszej szkoły.

Po wystąpieniu pani Dyrektor, przemówił dr Paweł Zyzak – konsul generalny RP w Chicago, który w swojej wypowiedzi wyraził nadzieję na udaną współpracę oraz życzył dzieciom i młodzieży udanego roku szkolnego.
Ważnym punktem mszy świętej było udzielenie błogosławieństwa uczniom klasy pierwszej SP oraz poświęcenie ich plecaków.

– „Gotowi na śmigus- dyngus”? – zażartował ksiądz Marek do przejętych pierwszoklasistów zgromadzonych przy ołtarzu, trzymając w ręku kropidło zroszone wodą święconą. Po tych słowach na twarzach sześciolatków pojawił się nieśmiały uśmiech i napięta atmosfera natychmiast uległa rozluźnieniu.
Po zakończeniu mszy świętej uczniowie wraz z rodzicami udali się do sal lekcyjnych na spotkania z wychowawcami.

Pierwszoklasistom, którzy po raz pierwszy przekroczyli mury naszej szkoły, życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy, aby z radością rozpoczynali i kończyli każdy sobotni dzień nauki w Szkole Polskiej. Naszym uczniom życzymy sukcesów w nauce oraz radości i satysfakcji z czasu spędzonego w Szkole Polskiej. Rodzicom – dumy z osiągnięć edukacyjnych dzieci oraz dużo zdrowia i cierpliwości.

Mamy nadzieję, że Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago jest dla wszystkich uczniów miejscem inspirującym i przyjaznym, które pomaga rozwijać pasje i zainteresowania.

Bardzo dziękujemy wspaniałym Gościom za uświetnienie swoją obecnością uroczystości rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

Nowy rok szkolny 2022/2023 możemy uznać za otwarty !!!