Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago Szkoła Polska im. 7. Eskadry Kościuszkowskiej przy Konsulacie Generalnym RP w Chicago

Patron szkoły

 

Szkoła Polska przy Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chicago nosi zaszczytne imię 7 Eskadry Kościuszkowskiej, walczącej o polską sprawę w wojnie polsko – bolszewickiej w latach 1919-1920.

11 listopada 1918 roku, Polska po 123 latach zaborów odzyskała niepodległość. Przed nowo odrodzonym państwem piętrzyło się wiele trudności, między innymi sprawa nieustalonej granicy wschodniej. Na terenach wschodniej Galicji trwały walki z wojskami ukraińskimi. Wtedy to do Lwowa przybył Merian Cooper, amerykański pilot wysłany z pomocą humanitarną z ramienia Amerykańskiej Organizacji Pomocy (American Relief Administration). Bohaterska postawa Polaków, stawiających opór ukraińskim wojskom, zrodziła u niego podziw dla odwagi narodu polskiego. Cooper postanowił spłacić dług honorowy, jaki Amerykanie mieli wobec Polaków, i walczyć o wolność Polski, tak jak kiedyś Kościuszko i Pułaski walczyli o wolność Stanów Zjednoczonych. Zwrócił się do dowództwa amerykańskiego i polskiego z propozycją utworzenia w Polskich Siłach Powietrznych eskadry lotniczej, składającej się z lotników amerykańskich. Do swojej idei ochotniczej walki o Polskę przekonał siedmiu amerykańskich pilotów, w tym przyszłego dowódcę eskadry Cedrica Fauntleroya. W eskadrze służyło 21 Amerykanów i kilku polskich pilotów, m.in. Ludwik Idzikowski, Ludomił Rayski, Teofil Dziama, Stefan Stec (twórca znaku polskiego lotnictwa wojskowego, biało – czerwonej szachownicy).

W czasie wojny polsko – bolszewickiej piloci eskadry wykonywali loty rozpoznawcze i szturmowe. Ostrzeliwali radzieckie pociągi pancerne, osłaniali polskie bombowce. Brali udział w obronie Lwowa w 1920 roku. Za swe zasługi lotnicy zostali odznaczeni Srebrnymi Krzyżami Orderu Virtutti Militari oraz Krzyżami Walecznych, które otrzymali z rąk samego Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Godło 7 Eskadry Kościuszkowskiej, zaprojektowane przez pilota Eliotta Chessa, przedstawia 13 pasów i 13 gwiazd reprezentujących kolonie amerykańskie oraz rogatywkę z pawim piórem na tle skrzyżowanych kos jako symbol Insurekcji Kościuszkowskiej.

 

 

Tradycja 7 Eskadry Kościuszkowskiej była kontynuowana przez słynny Dywizjon Myśliwski 303 im. Tadeusza Kościuszki, walczący w czasie II wojny światowej w bitwie o Anglię. Postawa bezinteresowności, odwagi oraz poświęcenia amerykańskich i polskich lotników 7 Eskadry Kościuszkowskiej jest wzorem dla wszystkich uczniów naszej szkoły.

 

 

 

Do pobrania